جوملا 4 را بهتر بشناسیم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

 

جوملای نسخه 3.8.1 چند وقت پیش منتشر شد. جوملا به‌طورقطع در حال حرکت به سمت به‌روزرسانی جوملای نسخه 4 می باشد. جوملای 4 قدم‌به‌قدم در حال شکل گرفتن است و ما همگی در مورد این نسخه به‌شدت هیجان‌زده هستیم. علاوه بر این شما نیز مطمئناً در مورد شکل‌گیری جوملا 4 و اینکه چه مواردی همراه با این نسخه ارائه می‌شود و چیزهایی که می‌توان از این نسخه توقع داشت، کنجکاو هستید. ما در اینجا تلاش خواهیم کرد تا تمامی این موارد را به بحث بگذاریم و به کنجکاوی شما پاسخی مناسب بدهیم.

 

joomlasaz.ir


نقشه راه

حرکت به سمت تولید جوملا 4 با انتشار نسخه جوملا 3.8 آغاز شد. این مرحله در انتشار نسخه 3.9 تثبیت شد. هردوی این نسخه‌ها جزء به‌روزرسانی‌های بزرگ به‌حساب می‌آیند که دارای ویژگی‌ها و بهینه‌سازی‌های قابل‌توجهی برای رسیدن به جوملا 4 می‌باشند.

 

جوملا 3.8

این نسخه با تشکر از مایکل بابکر و تیم داوطلبان، در 19 سپتامبر سال 2017 منتشر شد. جوملا  3.8 دارای لایه‌ای از سازگاری با جوملا 4 ارائه‌شده است که کار را برای توسعه‌دهندگان افزونه برای راحت سازی انتقال به جوملا 4 ساده‌تر می‌سازد.

 

جوملا 3.9

این نسخه در راستای آماده‌سازی جوملا 4 منتشر خواهد شد. این نسخه در ابتدا حاوی تمام بک پورت‌های (backports) تغییرات API از شاخه‌های توسعه جوملا 4.0 منتشر خواهد شد تا گذار به نسخه‌های بعدی را ساده‌تر سازد. ویژگی عمده نسخه جوملا 3.9، لایه سازگاری (تطابق) جوملا 4 همانند جوملا 3.8 است.

جورج ویلسون رهبر یا لیدر انتشار جوملا 3.9 و همچنین جوملا 4 است.

 

ویژگی‌های اصلی جوملا 4

برخی از ویژگی‌های اصلی جوملا 4 عبارت‌اند از :

 • واسطه کاربری (UI) هسته‌ای ارتقا یافته‌ی جدید، مبتنی بر بوت استرپ (Bootstrap ) 4
 • استفاده از بسته‌های بیشتری از چارچوب جوملا
 • سیستم مدیریت وقایع بازآرایی شده
 • معرفی یک کانتینر سرویس (service container) برای تزریق/مدیریت وابستگی جهانی
 • حذف Mootools از بِیس کد یا کد اصلی . JQuery هنوز در دسترس خواهد بود اما در قسمت هسته‌ای این دسترسی وجود نخواهد داشت.
 • معرفی مؤلفه‌های چارچوب وب آگنوستیک
 • زمان بارگذاری سریع‌تر برای صفحات
 • مدیریت رسانه جدید
 • بهبود یا بهینه‌سازی‌های لایه MVC
 • قالب فرانت‌اند به نام Aurora
 • قالب بک‌اند به نام Atum

 

ظاهر جوملا 4 تاکنون

جوملا 4 به‌سرعت درحال‌توسعه است و تغییرات بزرگی دائماً در حال وقوع هستند. بنابراین، ما چند مورد از ویژگی‌های ظاهری جوملا 4 تاکنون را به شما معرفی می‌کنیم.

 

صفحه ورود جدید

joomlasaz.ir_joomla4

 

داشبورد ادمین بک‌اند جدید

joomlasaz.ir_joomla4

 

پنل اطلاع‌رسانی

joomlasaz.ir_joomla4

 

مدیریت رسانه جدید 

joomlasaz.ir_joomla4

 

واسط کاربری ویرایش مقالات

joomlasaz.ir_joomla4

 

صفحه ماژول‌ها

joomlasaz.ir_joomla4

 

صفحه تنظیمات کلی

joomlasaz.ir_joomla4

 

نگاهی اجمالی  به Aurora: قالب فرانت‌اند جوملا 4

 

joomlasaz.ir_joomla4

 

چند سؤال

ممکن است در ذهن شما هم سوا لاتی در مورد سازگاری سایت و بسیاری از مسائل مرتبط دیگر، پیش‌آمده باشد. بنابراین اکنون به دنبال یافتن پاسخ به برخی از این سؤالات می‌گردیم.

 

اگه نتونم سایتم را به‌روزرسانی کنم چی میشه؟

همان‌طور که پیش‌ازاین متذکر شدیم، مرحله ظهور جوملا 4 از زمان انتشار جوملا 3.8 آماده‌شده است. فرایند گذار ساده و سازگاری ، نقطه تمرکز اصلی در این نسخه از جوملا 4 است. علاوه بر این، جوملا 3.9 تا مدت دو سال پشتیبانی خواهد شد. با فرض بر اینکه جوملا 4 در سال 2018 منتشر می‌شود، با این حساب شما تقریباً دو سال می‌توانید با استفاده از سری نسخه‌های جوملا 3 ، سایتتان را اداره کنید. اما درنهایت، آپدیت سایتتان به جدیدترین ورژن که مطابق با آخرین فناوری‌های پشتیبانی شده است، امری ضروری می باشد.

 

چرا باید 7php  را به کار بگیریم، چرا نباید در ناحیه آرامش (comfort zone) خود باقی نمانیم؟

مطابق با نظرات متخصصان آمار، تعداد وب‌سایت‌هایی که با 7 PHP ارائه می‌شوند در حال افزایش است. و تعداد سایت‌هایی که بر روی 5.5PHP   و یا نسخه‌های پیشین اداره می‌شوند به‌سرعت در حال کاهش می باشد. علاوه بر این، نسخه 4 جوملا ، آینده ما و نسل بعد جوملا خواهد بود. بنابراین همیشه بهتر این است که بهترین فناوری‌ها را داشته باشیم تا از کسب بهترین تجربه اطمینان حاصل کنیم.

ما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید